Chodzisz na siłownię, aby rozwijać mięśnie i zbudować lepszą sylwetkę. Uprawiasz jogging, żeby zwiększyć wydolność organizmu i poprawić kondycję. Codziennie pielęgnujesz ciało kosmetykami, które mają opóźnić oznaki starzenia i poprawić urodę. Dbasz o ciało, ale czy w równym stopniu dbasz o mózg? Jeśli masz wymagającą intelektualnie pracę albo wróciłeś po wielu latach na studia, zapewne zauważyłeś, że Twój umysł przyswaja nowe informacje znacznie gorzej niż kiedyś. To normalne – wraz z wiekiem neurony coraz wolniej przewodzą impulsy elektryczne, co negatywnie wpływa na procesy poznawcze. Wystarczy jednak wiedzieć, jak ćwiczyć mózg, aby cieszyć się znakomitą sprawnością umysłową – lepszą pamięcią i niezawodnym intelektem.

Wyjdź ze strefy komfortu

Twój mózg dobrze się czuje w znajomym otoczeniu i przewidywalnym rozkładzie dnia. Niestety, wówczas „rozleniwia się” i coraz gorzej radzi sobie z nowymi sytuacjami. Dlatego aby ćwiczyć swój mózg, musisz podejmować nowe wyzwania. Nie musisz od razu skakać na bungee czy brać udziału w olimpiadzie szachowej, na początek porozmawiaj z nieznajomym (możesz np. zagaić współpasażera w autobusie), zapytaj o zniżkę w sklepie albo zrezygnuj z jazdy samochodem do pracy.

Ćwicz pamięć

Pamiętasz jak w szkole przyswajałeś fragmenty powieści i wierszy? Takie zadania nie tylko rozwijały możliwości poznawcze, ale i uczyły swobody wypowiedzi na forum klasowym. Dziś możesz „wkuwać” co tylko chcesz – teksty piosenek, słówka języka obcego, listy zakupów, pozycje na paragonie, cyfry liczby pi albo numery kont bankowych. Takie wymuszone zapamiętywanie świetnie rozwija ośrodki odpowiedzialne za pamięć, dzięki czemu bez specjalnych zabiegów będziesz łatwiej przyswajać nowe informacje. Przy okazji treningu pamięci możesz również skorzystać z wielu metod mnemotechnicznych, które usprawniają myślenie „okrężne” i uczą szerszego postrzegania sytuacji.

Wykonuj codzienne czynności inaczej

Jak ćwiczyć mózg, kiedy nie masz ani chwili wolnego czasu? To bardzo proste – rób to co zwykle w niezwykły sposób. Jeśli jesteś praworęczny, częściej używać ręki lewej np. podczas mycia zębów czy pisania. Zamiast jeździć do pracy stale tą samą drogą, wybieraj inną albo skorzystaj z komunikacji miejskiej. Robiąc zakupy, wybierz inny sklep niż zwykle, najlepiej taki, w którym jeszcze nie byłeś.

Rozwiązuj zagadki

Dzień bez krzyżówki jest dniem straconym – to proste narzędzie nie tylko stymuluje pamięć, ale i poprawia zdolność kojarzenia. Aby ćwiczyć mózg możesz także grać w sudoku i scrabble, układać puzzle albo rozwiązywać rebusy i zadania matematyczne. Jednym słowem zrób cokolwiek, co wymaga od Ciebie chwili skupienia i wysiłku umysłowego.

Stymuluj zmysły

Warto wiedzieć jak ćwiczyć mózg, zwłaszcza jeśli prowadzisz ustabilizowany tryb życia, a codzienność przebiega według utartych schematów. Aby dostarczyć mu nowych doznań możesz np. zrezygnować z ulubionych perfum i kupić nowy, intrygujący zapach. Zamiast ulubionej muzyki, posłuchaj zupełnie innego gatunku – muzyka klasyczna korzystanie wpływa na pamięć i zdolność logicznego rozumowania. Czytaj na głos, najlepiej wyraźnie i zmieniając modulację głosu. Świetnym ćwiczeniem będzie nauka gry na instrumencie, w  ten sposób zadbasz o zmysł dotyku i słuchu, a przy okazji zyskasz nową umiejętność.

W treningu umysłowym bardzo ważna jest systematyczność – zaplanuj sobie siedem różnych ćwiczeń na każdy dzień tygodnia i konsekwentnie realizuj swój plan. Po miesiącu zmień ćwiczenia na inne, bo mózg nie lubi monotonii. W ten sposób nie tylko rozwijasz swój umysł, ale i wyrabiasz w sobie nawyk skrupulatności, a także uczysz się lepiej zarządzać czasem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here