Elementy złączne

W każdej branży i gałęzi przemysłu stosuje się wkręty, śruby, kołki czy nity zrywalne, które stanowią o wytrzymałości konkretnej maszyny czy konstrukcji. Dzięki tym niewielkim, a jednocześnie niezastąpionym elementom można używać w domu zmywarki, pralki, a także jeździć samochodem czy korzystać z rejsów statkami po morzu. Elementy złączne, bo tak nazywane są śruby, kołki czy złącza ciesielskie, są nieodzownym elementem życia każdego człowieka.

Rodzaje elementów złącznych

Już zostało wspomniane, że tego typu artykułów budowlanych jest mnóstwo. Samych śrub jest tyle rodzajów, że ciężko jest się połapać, jeśli ktoś nie ma żadnej wiedzy z zakresu budownictwa. Elementy złączne mają na celu trwałe połączenie dwóch materiałów, co nie oznacza, że takiego łączenie nie można rozdzielić. Wkręty i zawiasy w meblach można odkręcić i uzyskuje się dwie osobne płyty meblowe. Są jednak elementy złączne, których nie da się rozkręcić i są to nity zrywalne. Te stosowane są najczęściej w przemyśle ciężkim przy budowie mostów, budynków czy statków.

Jak rozróżnić elementy złączne?

Z racji tego, że elementów złącznych jest cała masa, to najczęściej pojawia się pytanie, która śrubka czy kołek będzie odpowiedni do danej pracy. Wchodząc do sklepu budowlanego, można dostać zawrotu głowy od ilości tych artykułów, co jednak nie oznacza, że ciężko jest je odnaleźć. W dzisiejszych czasach chodzi o to, aby każdy miał w życiu łatwo, a więc i prostym zadaniem ma być znalezienie konkretnego wkręta czy śrubki. Ułatwieniem są normy, którymi są oznaczone wszystkie śruby. W Polsce obowiązują 3 podstawowe normy, ISO, DIN i PN i to właśnie dzięki nim wie się, że wkręt do metalu z łbem walcowym jest oznaczony DIN 84, ISO 1207 i PN 82215.

Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com

Zastosowanie elementów złącznych w przemyśle

Jak na wstępie zostało wspomniane, elementy złączne są stosowane praktycznie w każdej dziedzinie życia. Bez nich nie powstaną żadne budynki, maszyny i urządzenia. Śrubami, nitami czy wkrętami łączy się części samochodowe, elementy urządzeń AGD i RTV, a także buduje się przy ich użyciu statki, pompy ciepła czy kotły. Spektrum ich zastosowania jest tak szerokie, jak i wybór poszczególnych śrub, wkrętów czy kołków. Choć różnią się one względem siebie wielkością, materiałem wykonania czy długością, to tworzą bardzo trwałe połączenia, które utrzymują całą konstrukcję spójną przez długi czas nawet przy intensywnym użytkowaniu. Bez elementów złącznych tak naprawdę ciężko byłoby funkcjonować, bo kto sobie wyobraża życie bez pralki, auta czy robota kuchennego.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – śruby pasowane od Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here