Ile może kosztować franczyza

Franchising – z angielskiego – przywilej, często koncesja. Charakteryzuje system sprzedaży produktów, usług czy technologii, jaki jest wsparty na dokładnej oraz stałej współpracy między prawnie oraz ekonomicznie niezależnymi oraz samodzielnymi przedsiębiorstwami, franczyzodawcą oraz jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Istota tego systemu polega na tymże, iż franczyzodawca, jako organizator sieci, nadaje własnym danym franczyzobiorcom prawo i nakłada na nich przymus wykonywania działalności zgodnie z jego technikami, ideą, marketingiem, know-how.

Co to jest franczyza?

Franczyza to działalność wsparta na licencji franczyzowej. Franczyzobiorca zawiera umowę z franczyzodawcą. W dokumencie wskazane są prawa oraz obowiązki obu stron. Franczyzobiorca obliguje się do prac wedle reguł zamkniętych w umowie, tymczasem podmiot oferujący licencji charakteryzuje możliwości korzystania ze znaku towarowego, „know how”, nazwy franczyzodawcy, rodzaju wykonywania działalności, pomocy fachowej oraz handlowej, natomiast również ułatwienia w prowadzeniu działalności. W zamian zobowiązany jest do dobrej zapłaty.

Zawierasz umowę, w jakiej zobowiązujesz się wraz z franczyzodawcą do wykonywania bilateralnych zasad oraz dopasowania własnego biznesu do reguł generalnie zaakceptowanych. Jesteś również przymuszony do uiszczania należności franczyzowych. Wymogi korzystania z franczyzy charakteryzuje kompletny system franczyzowy, będący zbiorem zasad, jakich muszą przestrzegać obie strony.

Licencja franczyzowa

Musimy sobie również stwierdzić co nieco o działalności na określonej franczyzowej licencji. Taka współpraca wiąże się nie jedynie z zyskami i zaletami, jednak także wiąże się z obszarem przymusów. Obszar ów jest wprowadzony przed podmiot, jaki daje licencji. Oczywiście dlatego współpracy między franczyzodawcą, natomiast franczyzobiorcą organizowana jest na bazie umowy oczywiście franczyzy. W umowie tejże są ustalone wszystkie obowiązki oraz prawa stron. Musimy również wspomnieć, iż franczyzowa działalność wiąże się także z przekazaniem poprzez osobę oferującą licencji franczyzowego pliku.

Jak założyć biznes w podłożu o franczyzę?

By rozpocząć działalność na podstawie franczyzy, należy poszukać tego typu możliwości oraz zgłosić chęć takiej współpracy. We współzależności od inwestora udostępniającego franczyzy przeróżne mogą być wymogi podejścia do współpracy, m.in. może być żądany wkład własny w rozpoczęcie działalności.

Zalety oraz wady dla franczyzodawcy

Ważną wartością jest trwałe tworzenie pozycji firmy na rynku ogólnopolskim, europejskim lub światowym. Spółka daje własnej licencji płatnie przy równoczesnym ograniczaniu konkurencji. Oferując pełną wiedzę dotyczącą firmy oraz dając w dłonie przedsiębiorcy prowadzenie marką, franczyzodawca nie musi przejmować się np. kwestiami kadrowymi. Z innej strony, nie ma natomiast całkowitej kontroli nad tymże, co dzieje się w oddziale jego spółki. Udzielenie tego rodzaju licencji wiąże się z zagrożeniem rozpoczęcia współpracy z nieuczciwymi lub nieodpowiedzialnymi przedsiębiorcami, jakich działania mogą zniszczyć odpowiednio kreowany wizerunek firmy.

Więcej o franczyzie dowiesz się na portalu Franczyza w Polsce – zobacz, z czym wiąże się prowadzenie firmy w sieci franczyzowej – dowiedz się więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here