Przekaz niewerbalny odpowiada za wrażenie, jakie wywierasz podczas rozmowy. Niezależnie od tego co mówisz, Twoja mowa ciała może zdradzić zarówno pozytywne nastawienie, jak i zdenerwowanie, brak pewności siebie czy wycofanie. Również Ty sam odbierasz podświadome sygnały, dzięki którym możesz zyskać zaufanie do swojego rozmówcy lub przeciwnie – nabrać podejrzeń co do jego szczerości. Nawet jeśli  jeszcze nie dostrzegasz znaczenia przekazu niewerbalnego, od dawna wykorzystujesz go na co dzień. Teraz pokażemy Ci jak posługiwać się mową ciała w pracy i jak odczytywać sygnały wysyłane przez pracodawcę, współpracowników czy kontrahentów.

Jak ocenić, czy rozmówca jest Ci przychylny?

W trakcie rozmowy zwróć uwagę na postawę ciała swojego interlokutora. Jeśli jest zwrócony w Twoją stronę, jego ramiona są rozchylone, a głowa uniesiona i patrzy Ci prosto w oczy – prawdopodobnie jest nastawiony pozytywnie do Twojej osoby. Szczerość intencji potwierdza również szeroki uśmiech, który wymusza również ruch mięśni wokół oczu – właśnie dlatego „kurze łapki” są uznawane za oznakę przyjaznego usposobienia. Jeśli sam chcesz okazać swoją przychylność, koniecznie patrz rozmówcy prosto w oczy, nie ukrywaj dłoni i przyjmij otwartą postawę.

Jak okazać zainteresowanie?

Jeśli nie wiesz, jak posługiwać się mową ciała w pracy, zapamiętaj kilka gestów świadczących o aktywnym słuchaniu – taka umiejętność przyda Ci się w trakcie rozmowy z szefem lub kontrahentami. Zainteresowanie tym, co mówi partner, możesz okazać na rozmaite sposoby. Najbardziej czytelnym sygnałem jest pochylenie głowy i skierowanie uszu w stronę rozmówcy. Powinieneś również potakiwać i co jakiś czas „zagrać” brwiami. Wysoko uniesione brwi podkreślą Twoje zdziwienie, natomiast zmarszczone mogą świadczyć o zastanawianiu się lub rozgniewaniu.

Po czym rozpoznać zdenerwowanie i niechęć?

Aby posługiwać się mową ciała w pracy, musisz nauczyć się odczytywać sygnały świadczące o postawie negatywnej. Jeśli Twój partner woli przeglądać dokumenty zamiast patrzeć na Ciebie, prawdopodobnie chciałby zakończyć rozmowę. Zdenerwowany interlokutor przestępuje z nogi na nogę, wierci się i co chwilę przenosi ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Niechęć rozmówcy rozpoznasz po skrzyżowaniu rąk, trzymaniu dłoni w kieszeniach czy odchylonych do tyłu plecach. O negatywnym podejściu mogą świadczyć również zaciśnięte usta i rozbiegany wzrok.

Pokora vs dominacja

Jak posługiwać się mową ciała w pracy? To zależy od zajmowanego przez Ciebie stanowiska. Jako przełożony możesz okazać pewność siebie przez przyjęcie zdecydowanej postawy. Podczas przemawiania stój w rozkroku, rozkładając ciężar ciała na obie nogi. Dodatkowo możesz oprzeć ręce na biodrach lub złączyć dłonie ze sobą z kciukami skierowanymi do góry. Jeśli spleciesz dłonie za głową, inni mogą odczytać ten gest jako oznakę sarkazmu lub poczucia wyższości. Postawę dominującą możesz prezentować podczas rozmów prowadzonych na siedząco – osoby pewne siebie lubią rozsiadać się z szeroko rozstawionymi nogami. Aby wyrazić nonszalanckie podejście, możesz odchylić się w fotelu, a jednocześnie spleść dłonie za głową i skrzyżować nogi. Z goła inną postawę ciała będziesz przyjmować jako pracownik wezwany na dywanik przez szefa – wówczas Twój przekaz niewerbalny powinien wyrażać szacunek i pokorę. Podczas rozmowy z przełożonym stań w pozycji wyprostowanej, trzymaj stopy złączone i opuść ręce luźno wzdłuż ciała. Unikaj chowania dłoni za plecami i splatania palców – taka postawa świadczy o problemach emocjonalnych.  Pamiętaj również, że opuszczając wzrok okazujesz skruchę i brak pewności siebie.

Teraz już wiesz, jak posługiwać się mową ciała w pracy. Nasze wskazówki pomogą Ci zarówno odczytać prawdziwe intencje swojego rozmówcy, jak i poprawić swój sposób komunikowania się z ludźmi. Pamiętaj jednak, że w sytuacjach stresowych panowanie nad gestami i mimiką jest szalenie trudne i wymaga bezwzględnego opanowania niewerbalnego przekazu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here