wał

W czasach obecnych pewnym jest to, że auta dostawcze zaliczane do tych masywnych są dość intensywnie eksploatowane. Mowa tu o tym, że naprawia się ich silniki i skrzynie biegów, ale wiele znaczą też i ich dyferencjały, oraz elementy takie jak wał napędowy. Wał takowy ma podporę i to czasami więcej niż jedną i na dokładkę ma ( http://michal-gorecki.pl/ ) też pewne elementy, które naturalnie się zużywają. Raz na jakiś czas taki wał też się demontuje i na nowo wyważa, po to by zadbać o inne elementy układu napędowego. Mowa tu o tym, że taniej wyważa się wał niż wymienia dyferencjał. Ważnym jest też i to, że przedsiębiorcy zajmujący się transportem muszą dbać o ten element, bo w skrajnym przypadku jego wibracje mogą uszkodzić nawet skrzynię biegów, a wtedy może się już zrobić nieciekawie. Do tego typu sytuacji rzecz jasna dochodzi i ludzie oczytani raczej ich unikają, czyli wolą oni zająć się wałem napędowym niż potem czymś związanym ze skrzynią biegów, bo różnica w wydatkach jest w tym przypadku znaczną.

Wydatki.

Wielu z nas doskonale wie o tym, że regenerowanie wału wychodzi taniej od remontu skrzyni biegów, a pewna część wałów napędowych niestety nie ma lekkiego życia, czyli raz na jakiś czas coś masywnego uderza w taki wał. Tym czymś nie musi być spory kamień, bo równie dobrze może być to zwierzę z lasu. Kolizje z nimi trafiają się dość często, ale zazwyczaj w tych przypadkach solidnie obrywa chłodnica. Istotnym jest też i to, że wał nie zawsze pozostaje elementem nie uszkodzonym w tych zdarzeniach, czyli na niego też trzeba uważać i co równie istotne warto skontaktować się ze specjalistą od układu przeniesienia napędu wtedy gdy już poczujemy te znaczne wibracje. Rzecz jasna wtedy może być już nieco za późno, czyli lepiej jest to zrobić wtedy gdy wibracje będą tymi minimalnymi. Na tego typu sprawy warto być wyczulonym, bo tu rzecz jasna chodzi o realne wydatki powiązane z wałem, one zazwyczaj nie są zbyt duże i co równie istotne warto je ponieść, po to by nie pojawiły się inne bardziej kosztowne problemy.

Inne ważne wzmianki.

Pewnym jest też i to, że wał napędowy raz na jakiś czas uderza, czyli raz może być to kamień wystający z tej drogi gruntowej, a innym razem jakiś konar. Często tego typu uderzenia nie uszkadzają tego elementu, ale jeśli tego typu zdarzenia się powtarzają, to po jakimś czasie niezbędną opcją stanie się wymiana jakiegoś łożyska w wale. Wtedy też warto na nowo takowy wyważyć, po to by nie sprawiał on dodatkowych problemów i po to by przeciwdziałać gorszym defektom.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here