rozliczanie PIT w 2020
fot. pexels.com

Rozliczanie PIT-ów może stanowić problem dla osób, które nie mają zielonego pojęcia jak się za to zabrać. Nie każdy posiada księgową, która jest w stanie wypełnić za niego odpowiednie rubryki i złożyć zeznanie podatkowe tak, aby wszystko się zgadzało. Jak podejść do tematu PIT-ów w 2020 roku?

Zobacz też: http://radiobc.pl/jak-rozliczyc-pit-w-2019/

e-PIT

Jeśli musisz rozliczyć PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38 możesz to zrobić przez Internet! Usługa ta jednak nie dotyczy działalności gospodarczej oraz specjalnych produkcji rolnych.

Poza tymi obostrzeniami możesz to zrobić poprzez stronę rządową. Jak to zrobić? Wystarczy się zalogować podając PESEL albo NIP i datę urodzenia, a dalej podać kwotę przychodu z rozliczenia za rok 2018 oraz kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za rok 2019, np.: PIT-11, który otrzymujesz od swojego pracodawcy.

Inny sposób rozliczenia

Jeśli nie chcesz tego robić samodzielnie, możesz się zgłosić do księgowej. Taką księgową możesz znaleźć albo w swojej firmie – niektóre firmy oferują usługi rozliczania PIT-ów swoim pracownikom, albo poza nią.

Istnieje również branża księgowości outsource, w której możesz zatrudnić księgową do zajmowania się twoimi wydatkami oraz rozliczeniem. Tak zazwyczaj działają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Gdy już znajdziesz swoją księgową, przygotuj dla niej rozliczenie PIT za rok 2018 oraz PIT-y, które otrzymałeś od swojego pracodawcy. Bardzo ważnym jest to, jeśli nie pracujesz w jednym miejscu, abyś zebrał wszystkie PIT-y, zanim postanowisz się rozliczyć. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pracują na umowy o dzieła lub umowy zlecenie.

W wyniku rozliczenia podatkowego może wyjść sytuacja jasna, w której nie będziesz miał żadnych zobowiązań do zapłaty, ale też taka, w której być może będziesz musiał dopłacić jakąś kwotę. Również możesz otrzymać zwrot z Urzędu Skarbowego, gdy np.: oddajesz krew, wówczas otrzymujesz kwotę rzędu 133 zł z podatkiem 19% za litr oddanej krwi.

Przeczytaj też: http://www.bodyandmind.pl/jak-znalezc-dobre-spa-w-rzeszowie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here