5 sposobów na oszczędzenie na OC

Obecne ceny OC nie należą do najniższych. Prawdę mówiąc, z roku na rok jest coraz gorzej, ponieważ branża solidarnie podnosi stawki. I chociaż wysokość składki ustala się indywidualnie dla konkretnego właściciela pojazdu, istnieją sprawdzone sposoby na znalezienie oszczędności, które sprawdzają się w każdym przypadku. Poznaj je z naszym poradnikiem.

1. Znajdź najtańszą ofertę

Zaczynamy mocnym argumentem, prawda? Łatwo powiedzieć: znajdź najtańszą ofertę. Ale czy wiesz, jakie to proste? Wystarczy wejść na stronę najtaniejuagenta.pl, po czym wpisać swoje dane oraz parametry pojazdu. Specjalny algorytm analizujący podane informacje zestawia je z propozycjami kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych. W efekcie widzisz, gdzie zapłacisz najmniej. Po co przepłacać, skoro OC zawsze działa w tym samym zakresie? Dzięki porównaniu zyskujesz nawet kilkaset złotych w stosunku do przypadkowego i niekorzystnego wyboru.

2. Drugi właściciel pojazdu

To podpowiedź przede wszystkim dla młodych, niezbyt doświadczonych kierowców, którzy są traktowani przez towarzystwa ubezpieczeniowe wyjątkowo nieufnie. Ponieważ kojarzą się z niebezpieczną, szybką jazdą oraz brakiem wyczucia na drogach, ich OC zawsze jest wysokie, a przecież nie posiadają zniżek za bezszkodową jazdę. Dlatego sposobem na niższą polisę jest wspólne zarejestrowanie pojazdu z kimś, kto ma wysokie zniżki – na przykład ojcem, wujkiem czy dziadkiem.

3. Bezpieczna jazda

Wspomniane zniżki gromadzi się za bezszkodową jazdę. Jeśli nie będziesz przyczyniał się do zwiększenia liczby kolizji i wypadków, po kilku latach dojdziesz do maksymalnego progu 60% ulgi premiującej odpowiedzialne, bezpieczne zachowania na drogach. Przy wciąż rosnących cenach obowiązkowych polis to szczególna ulga dla portfela. Opłaca się mieć oczy dookoła głowy, a nogę niezbyt mocno opadającą na pedał gazu.

4. Odpowiedni dobór auta

Liczy się nie tylko Twoje doświadczenie w roli kierowcy czy planowany przebieg – dużo zależy też od samego wyboru auta. Towarzystwa ubezpieczeniowe niezbyt chętnie patrzą na szybkie, sportowe, potencjalnie niebezpieczne pojazdy, dużo bardziej ufając samochodom małolitrażowym, rodzinnym, miejskim, którymi po prostu nie da się „szaleć” na szosach. Jak widzisz, ważniejsze niż przerwa w ubezpieczeniu OC są inne czynniki, które decydują o ostatecznej cenie polisy.

5. OC bez rat

OC kosztuje kilkaset, a nawet powyżej tysiąca złotych, dlatego zdecydowanie opłaca się szukać oszczędności, wykorzystując powyższe porady. Dodajmy też, że nie opłaca się spłacać polisy w ratach, ponieważ to zwiększa jej cenę o 10-30% bazowej stawki. Czasami warto zacisnąć zęby i wyciągnąć z portfela grubszą sumę, tym samym oszczędzając w szerszej perspektywie. Na szczęście dzięki porównaniu i innym sposobom możesz płacić mniej od innych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here