Co to jest spirala zadłużeń i jak z niej wyjść?

0
1658

Statystyki są zatrważające, z roku na rok coraz więcej Polaków wpisywanych jest do Krajowego Rejestru Dłużników. Szacuje się, że zadłużonych jest już prawie 3 miliony Polaków i wielu z nich znajduje się w spirali zadłużenia. Dziś podpowiemy Ci jak wyjść z długów czyli jak to wszystko ogarnąć i dowiesz się na czym polega spirala zadłużeń.

Czym jest spirala zadłużenia?

Spirala długów to sytuacja, w której ktoś zadłużył się tak bardzo, że nie jest już sobie w stanie z tym poradzić. Nadmierne zadłużanie się, branie pożyczek i chwilówek jest w naszym kraju często praktykowane. Większość konsumentów na początku robi to nieświadomie, aż nagle zdaje sobie sprawę, ile zobowiązań wziął sobie na głowę. Niestety taka myśl pojawia się dopiero w kryzysowym momencie, gdy dług urósł już do takich rozmiarów, że ciężko jest sobie z nim normalnie radzić.

Spirala zadłużeń więzi człowieka i utrudnia mu uporanie się ze spłatą wszystkich zobowiązań. Dodatkowo pogarsza się jego stan psychiczny, a nawet sytuacja w pracy i w domu. Problemy jednak same nie znikają i bez odpowiedniej interwencji spirala stale będzie rosła i więziła dłużnika coraz bardziej, aż w końcu suma rat wszystkich zobowiązań będzie przekraczała dochody.

Jest to bardzo trudna sytuacja, którą większość osób sprawia sobie na własne życzenie. Zaciągając kolejne kredyty i pożyczki, nie zdajemy sobie sprawy, że kiedyś nasza sytuacja finansowa może ulec zmianie. Często też bierzemy na siebie zbyt dużo rat i nie podchodzimy do tego odpowiedzialnie i racjonalnie.

Jak wyjść ze spirali zadłużeń

Nie ma co ukrywać, że wejście w spiralę zadłużeń jest sytuacją trudną a czasem wręcz beznadzieją. Na szczęście istnieje sposób na to, jak wyjść z długów czyli jak to wszystko ogarnąć https://finanse.net.pl/jak-wyjsc-z-dlugow-czyli-jak-to-wszystko-ogarnac/, zanim zostaniemy bankrutami. Przede wszystkim nie możesz dopuścić do powstania takiej sytuacji. Zanim weźmiesz kredyt lub kolejną pożyczkę dokładnie przeanalizuj swój budżet, planuj go i stale kontroluj. Nie bierz na siebie zbyt wielu zobowiązań naraz i staraj się oszczędzać, zamiast zapożyczać w banku i parabankach.

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jednak jeśli mimo wszystko wpadniesz w spiralę zadłużeń, to musisz podjąć następujące kroki. Po pierwsze zaakceptuj sytuacje, nie załamuj się i nie wypieraj z głowy tego, że musisz zacząć spłacać zobowiązania. Im dłużej będziesz zwlekać, tym większe będziesz miał problemy. Po drugie ustal plan działania. Zamiast brać kredyt na spłatę innych długów, lepiej zastanów się nad lepszymi możliwościami. Zawsze znajdzie się jakiś sposób na rozwiązanie problemu, wystarczy pomyśleć. Możesz np. negocjować z bankiem, poddać swoje zadłużenia konsolidacji lub restrukturyzacji. Jeśli brałeś pożyczki w parabankach, możesz do nich pójść i spróbować zmienić warunki spłaty rat. Oni również chcą odzyskać pieniądze, dlatego najprawdopodobniej przystaną na nowe warunki. Ogranicz też swoje wydatki do minimum i zacznij oszczędzać. Zrezygnuj z niepotrzebnych rzeczy takich jak np. papierosy i obiady na mieście. Powadzenie skromniejszego życia przez jakiś czas jest warte tego, aby spłacić zadłużenia i wyjść ze spirali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here