Periodontolog - jakie studia należy skończyć?

Periodontolog to lekarz dentysta, który specjalizuje się w leczeniu i profilaktyce schorzeń występujących w okolicy przyzębia. Przyzębie to wszystkie tkanki, odpowiadające za prawidłowe osadzenie, unieruchomienie i ochronę zęba w zębodole. Do przyzębia zaliczamy: dziąsła, okostną, ozębną, kość wyrostka zębodołowego i cement korzeniowy.

Periodontolog zajmuje się różnego rodzaju stanami zapalnymi, które występują w jamie ustnej, recesją dziąseł, chorobami przyzębia, rozpoznawaniem przyczyn tych wszelkich zmian oraz doborem odpowiedniego leczenia.

Wizyta u periodontologa rozpoczyna się badaniem stomatologicznym, następnie postawiona jest diagnoza i dobrane indywidualne leczenie. Jeżeli lekarz ma jakieś wątpliwości, pobiera próbki materiału do dalszych badań lub kieruje swojego pacjenta do innego specjalisty.

Jakie są wymagania zawodowe w przypadku periodontologa?

Aby zostać periodontologiem, należy najpierw ukończyć jednolite studia magisterskie, na kierunku lekarsko-dentystycznym. Periodontologia to specjalizacja, którą wybiera student w trakcie nauki. Osoby chcące zostać lekarzem dentystą, mają możliwość studiowania w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.

Ukończenie studiów w tym przypadku nie wystarczy, żeby nazwać się specjalistą periodontologiem. Musimy odbyć jeszcze płatny staż, w jednej z placówek medycznych, która zostanie wybrana przez okręgową radę lekarską. Taki staż zwykle trwa rok.

Przeczytaj też: http://bizneswiki.pl/osoba-niepelnosprawna-na-etacie-jak-to-jest/

Na zakończenie przyszły periodentolog musi jeszcze zdać Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. By móc przystąpić do niego musi najpierw, zarejestrować się na stronie Centrum Egzaminów Medycznych i złożyć odpowiedni wniosek. Egzamin odbywa się wyłącznie 2 razy w roku, na początku września oraz lutego.

Ile zarabia periodontolog?

Zawód dentysty jest w większości przypadków wybierany, ze względu na wysokie zarobki, jakie można osiągnąć w przyszłości. Zwłaszcza w przypadku prywatnej praktyki lekarskiej. Zarobki lekarzy są w dużej mierze uzależnione od ich doświadczenia i specjalizacji. Średnia pensja periodontologa wynosi 6000 złotych brutto miesięcznie.

Źródło: https://biznesomania.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here