SMART
Fot. Pexels.com

Stawianie sobie celów długoterminowych jest bardzo ważne. Dzięki temu udaje nam się rozwijać, rzucać nałogi, uzyskiwać awanse. Listę rzeczy jakie można osiągnąć można mnożyć i mnożyć. Jednak nie każdy wie jak skutecznie wyznaczać sobie cele, tak aby je zrealizować. Może w tym pomóc popularna metoda nazywana SMART.

Przeczytaj też: https://www.dolcan.pl/metoda-smart-czyli-sprytne-formulowanie-celow/

Czym jest metoda SMART?

Jest to pięć sprytnych zasad pozwalających na realizację celów, które tą metodą się ustala. Sposób ten pozwala na klarowne wyznaczenie celu, do którego dążymy dzięki temu będzie nam łatwiej go zrealizować.

SMART to akronim od słów sprecyzowany, mierzalny, atrakcyjny, realistyczny, terminowy. To właśnie takie elementy powinien zawierać idealny cel, które uda nam się zrealizować. Metoda ta w prosty sposób określa jak go wyznaczyć, aby osiągnąć sukces.

Jak realizować metodę SMART?

W celu zrozumienia tej metody musimy omówić każdą z liter w tym słowie i to co sobą reprezentuje. Pamiętaj, żeby nie pominąć żadnej litery, tylko wtedy uda się stworzyć idealny cel.

S czyli sprecyzowany. Wyznaczony cel nie może być ogólnie opisany. Musi być sprecyzowany. Nie możemy wyznaczyć sobie postanowienia chce więcej czytać. Zamiast tego powinno być chcę codziennie czytać przynajmniej 20 stron książki. Jest to coś bardzo precyzyjnego. Można do takiego celu dodać tracker nawyków i wykreślać dni kiedy się to udało.

M czyli mierzalny. Musimy dokładnie wiedzieć ile jeszcze drogi zostało przed nami, a co już się udało. Dobrym przykładem może być tak powszechne odchudzanie. Zamiast ogólnie mówić o schudnięciu warto sprecyzować ile kilogramów chcemy stracić.

A czyli atrakcyjny. Cel nie może być za łatwy ponieważ nie będziemy mieć żadnej satysfakcji czyli pozytywnych bodźców z uzyskania go. Kiedy będzie za trudny również możemy stracić motywację przez brak sukcesów.

R czyli realistyczny. Nie możemy wyznaczać sobie rzeczy, które są niemożliwe do osiągnięcia. Nie możemy założyć, że skończymy studia 5-letnie w 4 lata ponieważ jest to po prostu niemożliwe.

T czyli terminowy. Dopóki nie ustawimy pewnych ram czasowych ciężko będzie się nam zmotywować do jakiegokolwiek działania. Zacznij od ustalenia harmonogramu i wtedy działaj.

Metoda SMART pomimo tego, że genialna i sprawdzona przez wielu nie jest wszystkim. Ważna jest także indywidualna motywacja i dążenie do realizacji celu. Bez tego żadne, nawet najlepsze plany się nie powiodą.

Zobacz też: http://www.komech.pl/efektywne-zarzadzanie-czasem-jak-sie-go-nauczyc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here