Franczyza

Niektóre firmy rozwijają się poprzez otwieranie nowych placówek własnych, a inne decydują się na stworzenie sieci franczyzowej. Oznacza to, że pozwalają przedsiębiorcom prowadzić działalność pod swoim szyldem, udzielają wsparcia, ale również czerpią korzyści z tego układu. Czy taki rodzaj współpracy jest opłacalny dla franczyzobiorcy? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż ta kwestia zależeć będzie od wielu czynników. Jednak przed podjęciem decyzji o otwarciu jednostki franczyzowej, warto dowiedzieć się, co można zyskać, a co trzeba będzie zainwestować.

Franczyza – co dostajesz?

W celu zachęcenia potencjalnych partnerów do współpracy, sieci franczyzowe obiecują całkiem sporo. Dla początkujących przedsiębiorców najbardziej kuszące mogą wydawać się szkolenia, które przygotują do prowadzenia działalności, gotowy model biznesowy, czyli swoisty przepis na sukces oraz logo rozpoznawalnej marki. Często można także liczyć na wparcie opiekuna regionalnego, pomoc w wyborze lokalu lub rekrutacji pracowników. Inne korzyści zależne są od rodzaju działalności. Tutaj https://allebiznes.pl/category/franczyza/turystyka-i-hotele-franczyza/ można przeczytać o tym, co oferują franczyzodawcy w branży turystycznej. Do ciekawszych benefitów należy wsparcie marketingowe czy system komputerowy ułatwiający zarządzanie działalnością.

Franczyza – co dajesz od siebie?

Zazwyczaj finansowanie przedsięwzięcia leży po stronie franczyzobiorcy. Kiedy decydujemy się na franczyzę, musimy być przygotowani na zakup lokalu oraz dostosowanie go do potrzeb działalności. Czasem, jak w przypadku niektórych franczyz gastronomicznych czy telekomunikacyjnych, zamiast lokalu można wybrać stoisko w galerii handlowej. Tutaj można sprawdzić podobne propozycje https://allebiznes.pl/category/franczyza/telekomunikacja-it-agd-rtv/. Będziemy musieli również przygotować się na opłatę franczyzową. Może się okazać, że płacimy ją jednorazowo za korzystanie ze znaku towarowego. Często jednak ma także ona formę cykliczną i jest to procent od naszego utargu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here