Kredyt konsumencki – czy można przeznaczyć go na wydatki firmowe?

0
1374

W dzisiejszych czasach oferta banków jest na tyle rozbudowana, że każdy klient powinien znaleźć produkt, który odpowiada jego potrzebom. Możemy wybierać nie tylko z kredytów przeznaczonych dla osób prywatnych, ale także kredytów firmowych, które dedykowane są przedsiębiorcom. Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się dość oczywista – osoba, która chce sfinansować wydatki firmy, wybiera kredyt firmowy. Z kolei kredytobiorca, który musi pokryć swoje prywatne potrzeby, powinien skorzystać z kredytu konsumenckiego. Jednak czy zawsze tak jest? Czy kredyt konsumencki można przeznaczyć na wydatki firmowe?

Kredyt konsumencki – co to jest?

Kredyt konsumencki regulowany jest przez ustawę o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Zgodnie z nią kredyt konsumenci rozumiany jest jako umowa o kredyt w wysokości nie większej niż 255 550 zł lub równowartość tej kwoty w innej walucie niż złotówka. Kredytem konsumenckim można określić umowę pożyczki, umowę kredytu w rozumieniu przepisów prawa bankowego, umowę kredytu odnawialnego itd.

Czy można finansować wydatki firmowe kredytem konsumenckim?

Jeśli chodzi o duże firmy oraz spółki, które mają własną osobowość prawną, to mogą być one finansowane tylko przy pomocy pieniędzy firmowych. Mowa w tym przypadku również o kredytach, które zaciągane są bezpośrednio przez firmę. Nieco inaczej wygląda to w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Tego typu działalności mogą łączyć pieniądze prywatne z firmowymi – przynajmniej w kontekście wprowadzania do firmy własnych środków pochodzących z innych źródeł. Zakazane jest oczywiście wzięcie kredytu firmowego, a następnie przeznaczanie go na wydatki zupełnie niezwiązane z prowadzeniem działalności.

Jeśli chodzi o wydatki firmy, to mogą być one finansowane z dowolnego źródła. Przedsiębiorca może korzystać z dochodów firmy, środków z kredytu firmowego, ale też z własnych oszczędności, spadków czy kredytów konsumenckich. Jeśli więc zastanawiasz się, czy kredyt konsumencki można przeznaczyć na wydatki firmy https://splatapozyczek.pl/blog/czy-kredyt-konsumencki-mozna-przeznaczyc-na-wydatki-firmowe/, to odpowiedź brzmi tak. Warunek jest jednak taki, że musisz prowadzić jednoosobową działalność, a nie spółkę czy dużą firmę.

Kredyt konsumencki zamiast firmowego – czy to się opłaca?

Kredyt firmowy to produkt, który jest dostosowany idealnie do potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa. Z jego pomocą można sfinansować zarówno inwestycje, jak i bieżące wydatki w zależności, na jaki rodzaj się zdecydujemy. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Jedną z nich są przede wszystkim formalności i wymagania, które trzeba spełnić, aby taki kredyt otrzymać. Większość banków przyznaje tego typu zobowiązania tylko firmom z dobrą zdolnością kredytową oraz odpowiednio długim stażem na rynku. Początkujący przedsiębiorcy i mikro firmy mogą nie spełniać tych wymagań, dlatego taki kredyt może być dla nich niedostępny.

Kredyt konsumencki może być w wielu przypadkach łatwiejszy do uzyskania niż kredyt firmowy. Wymaga on dotrzymania mniejszej ilości formalności, a jeśli zależy Ci na niewielkiej kwocie, to może być bardzo opłacalny dla Twojego biznesu. Co więcej, nie trzeba podawać konkretnego celu, na który chce się przeznaczyć środki.

Kredyt konsumencki jest więc bardzo często najkorzystniejszą, ale też jedyna możliwą opcją, aby sfinansować potrzeby firmy. Daje on takie same możliwości optymalizacji podatkowej, co kredyt firmowy dlatego warto się nad nim zastanowić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here