Poziomy zaawansowania wakacyjnych kursów niemieckiego

Wakacyjny kurs niemieckiego oznacza bardziej zintensyfikowane zajęcia i, podobnie jak w przypadku szkoleń w trakcie roku szkolnego – różne stopnie zaawansowania. Dlatego też, jeśli planujesz uczyć się w trakcie takiego kursu – postaraj się dopasować do siebie jest poziom. Jak?

Poziom podstawowy – dla kogo?

Wakacyjny kurs niemieckiego na poziomie podstawowym obejmuje najbardziej podstawową wiedzę. Zakłada się, że kursant nigdy jeszcze nie miał styczności z tym językiem i uczy się go od podstaw. Warto przy tym wspomnieć, że sposób nauczania jest dostosowywany do wieku kursantów. Jeśli planujesz w okresie wakacyjnym posłać dziecko na tego rodzaju zajęcia – będą one dostosowane do jego wieku i często wiązać się będą z nauką poprzez zabawę.

Natomiast gdy uczestnikiem kursu ma zostać osoba dorosła, można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że forma zajęć będzie bardzo zbliżona do nauki w szkole. Oczywistym jest, że takich osób nie sadza się w kółeczku ani nie uczy kolorów za pomocą zabawy. Niekiedy, podręczniki są od początku całe po niemiecku, by pokazać osobom szkolącym się język od samego początku.

Poziom zaawansowany – czy dla każdego?

Wydawać by się mogło, że wakacyjny kurs niemieckiego dla zaawansowanych będzie odpowiedni dla każdego, kto już miał styczność z tym językiem. Niestety, nie do końca tak jest: jeśli bowiem nauka miała miejsce jakiś czas temu i wielu rzeczy po prostu nie pamiętamy – może okazać się, że lepiej wybrać poziom podstawowy.

Zasadniczo, poziom zaawansowany jest doskonałym wyborem dla osób, które niedawno ukończyły pierwsze szkolenie. W ten sposób można mieć pewność, że ich poziom wiedzy będzie adekwatny. Dobrze również mieć na względzie, że przy wybieraniu poziomu kursu nie ma sensu za bardzo wybiegać na przód: jeśli masz świadomość, że pewnych kwestii po prostu nie pamiętasz, nie decyduj się na kurs dla osób zaawansowanych. Zdecydowanie lepiej jest na spokojnie przypomnieć sobie niektóre zagadnienia gramatyczne i słownictwo w grupie o niższym stopniu „wtajemniczenia” i dopiero później, na spokojnie, przejść do grupy uczącej się zagadnień znacznie bardziej zawiłych. To nie wyścig, a w nauce języka chodzi w głównej mierze o to, by potrafić się porozumieć.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here