Pudło tekturowe nie jedno ma imię. Chcesz wiedzieć więcej o tekturze i różnicach między kartonami?

Pudła kartonowe znane są ludzkości już od XIXw. Z początku tektura falista wykorzystywana była jako usztywniacz do kapeluszy oraz kołnierzy. Kilkanaście lat później odkryto, że dzięki swojej strukturze może ona pełnić funkcję ochronną i zaczęto wówczas owijać w nią delikatne przedmioty, urządzenia, szkło. Na przestrzeni lat ewoluowały maszyny produkujące pudła kartonowe, a także zaczęto wyodrębniać różne rodzaje tektury. Możemy je podzielić ze względu na ilość warstw, rodzaj fali, bądź też na zastosowanie, uzależnione od kombinacji tych parametrów.

Podział pudeł ze względu na rodzaj tektury

Najbardziej popularną jest tzw. tektura trzywarstwowa, złożona z dwóch gładkich warstw pokryciowych i wewnętrznej, spajającej falistej. Najdrobniejsza tzw. mikrofala (1,1-1,7 mm ) typu E, używana jest do małych opakowań, zachowuje bardzo estetyczny, delikatny wygląd. Kolejnym typem jest fala B (2,5-3,0 mm), również stosowana przy produkcji mniejszych pudełek. Te bardziej wytrzymałe, wytwarzane są z fali typu C (3,5-4,0 mm).

Do pudeł dużych, nadających się do transportu cięższych przesyłek, stosuje się tekturę pięciowarstwową. Składa się ona z 3 warstw papieru prostego i 2 warstw fali. Jest bardzo sztywna i zapewnia dzięki temu maksymalną ochronę.

Wyróżnia się jeszcze tekturę dwuwarstwową, ta używana jest do zabezpieczania towarów, owijania przedmiotów delikatnych, czy o nieregularnych kształtach.

Rodzaj pudełek tekturowych w zależności od zastosowania

Tektura odgrywa dziś nieocenioną rolę w transporcie towarów. W pudełka wysyłkowe pakujemy drobne przesyłki, ale również te kruche, wymagające szczególnej ochrony, jak i większe, gabarytowe. Nawet przeprowadzka nie jest taka straszna, kiedy dobrze się do niej przygotujemy. Niemal wszystko można wygodnie zapakować w podpisane pudełka kartonowe. Warszawa i inne duże miasta, są obecnie doskonale zaopatrzone, bez problemu znajdziesz takie opakowania jakie tylko potrzebujesz.

Najbardziej tradycyjne, to tzw. pudła klapowe, o 4 klapach, które odpowiednio przeplecione ze sobą i zabezpieczone taśmą, stanowią doskonałe zamknięcie. Są one najbardziej popularne do przechowywania, jak i transportu przesyłek. Dzięki łatwemu wykonaniu, ich cena jest najbardziej przystępna.

Pudełka fasonowe, to ten rodzaj, który spotykamy np. przy zakupie urządzeń elektronicznych, których delikatne elementy muszą być odpowiednio zabezpieczone. Występuje bardzo wiele kształtów i wymiarów pudełek fasonowych. Tutaj tak naprawdę spotykamy się z nieograniczonymi możliwościami projektantów i twórców, wszystko uzależnione jest od produktu, który należy zapakować i potrzeb zleceniodawcy.

E-CO BOX pudełka wysyłkowe, wyposażone w taśmę i pasek klejowy, służący do sprawnego zamknięcia przy zachowaniu estetycznego wyglądu, a także możliwości szybkiego otwarcia bez użycia dodatkowych narzędzi.

Opakowania kartonowe często mają również charakter ozdobny, czy marketingowy. Przechowując drobiazgi, bądź dokumenty w domu na półce, czy szafie, możemy użyć pudeł z nadrukiem, wzorem, w kolorze pasującym do reszty wnętrza. W celach służbowych, warto pudełko dla klienta oznaczyć logiem swojej firmy, wygląda to bardzo profesjonalnie i ma właściwości reklamujące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here