Co roku musimy kupić nową polisę OC, a to oznacza kolejne wydatki. Ceny ubezpieczeń poszły w ostatnich latach w górę, przyszłość jest niepewna, ale prawa należy przestrzegać – musimy wiec pożegnać się z pieniędzmi… Ale czy na pewno musimy bankrutować, gdy przyjdzie nam wykupić polisę? Nie, można oszczędzić sporo pieniędzy!

Kto płaci najniższe OC?

Najwięcej zniżek mają kierowcy z długim, bezwypadkowym stażem. Ponadto, jeśli posiadasz pojazd, którego silnik ma niewielką pojemność, także zapłacisz mniej za OC. Gorzej, jeśli jesteś młodym kierowcą w grupie ryzyka i właścicielem auta z silnikiem o dużej pojemności – wtedy musisz być gotowy na bardzo wysokie opłaty. Pocieszeniem może być jednak fakt, że zwyżki dla młodych kierujących, w wieku 18–25 lat, zmalały na początku tego roku. W polskich miastach sytuacja rysuje się następująco: najmniej za OC zapłacą kierowcy z Rzeszowa, średnio 679 złotych, a najwięcej z Wrocławia – średnio 1 062 złote. Stolica Dolnego Śląska nie pierwszy raz prowadzi w rankingu miast z najwyższymi cenami obowiązkowych polis odpowiedzialności cywilnej.

Jak obniżyć swoje składki?

Najlepszą metodą na tańszą polisę jest porównanie wielu ofert firm ubezpieczeniowych. Nie każdy wie, że OC ma taki sam zakres niezależnie od tego w jakiej formie i gdzie je kupisz. Ceny polis są dowolnie ustalane przez ubezpieczycieli, ale pamiętaj, że niektóre firmy narzucają bardzo wysokie marże – jeśli nie porównasz ofert, możesz stracić dużo pieniędzy. W Internecie znajdziesz narzędzie, dzięki któremu wygodnie wykupisz najtańsze ubezpieczenie dla twojego samochodu – to porównywarka OC i AC. Wypełniając formularz, podajesz kilka najważniejszych informacji o swoim pojeździe, takich jak marka, model, rok produkcji, pojemność silnika i inne. Wypełniasz także rubryki dotyczące ciebie – ile masz lat, od kiedy jesteś posiadaczem prawa jazdy itd. Dzięki temu program może przygotować dla ciebie oferty w oparciu o dokładne dane. Chcesz szybko obniżyć składki? Porównaj polisy ubezpieczeniowe tutaj i zacznij się zastanawiać, na co przeznaczysz zaoszczędzone pieniądze!

Dlaczego warto kupować polisę OC?

Poza oczywistym argumentem, że jako obywatele tego kraju chcemy przestrzegać obowiązującego prawa, z pewnością żaden kierowca nie chce stresować się na widok patrolu drogówki… I nie musisz nawet łamać przepisów – zdarzają się rutynowe kontrole, np. w okresie wzmożonego ruchu przed świętami. Jeśli okaże się, że nie wykupiłeś OC, policja nałoży na ciebie mandat i, co gorsza, przekaże sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który również ukarze cię grzywną. 100% stawki kary dla samochodów osobowych to 4 200 złotych. W najmniej złej sytuacji będziesz, jeśli twoja polisa wygasła do trzech dni przed kontrolą – wtedy zapłacisz tylko karę w wysokości 20% stawki. Gorzej, jeśli od wygaśnięcia OC minęło od 4 do 14 dni – wtedy czeka cię wydatek w wysokości 2 100 złotych (50% stawki) – a jeśli spóźniłeś się z wykupieniem polisy dłużej niż 14 dni, zapłacisz całą karę. W najgorszej sytuacji będą zapominalscy kierowcy samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów – pełna stawka ich kary wynosi aż 6 300 zł! Potrzebujesz więcej informacji? Przeczytaj inny nasz artykuł „Tanie OC w 2018 roku”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here