Większa ilość pracy pozwoli Ci zarobić więcej i szybciej wspiąć się po szczeblach kariery… chyba że przesadzisz. Z reguły ambitne podejście do zawodowych obowiązków się opłaca i może przynieść pozytywne skutki. Jednak nie ma tutaj prostego przełożenia. Więcej nie zawsze znaczy lepiej – wręcz przeciwnie. Skutki przepracowania mogą być zgubne zarówno dla zdrowia pracownika, jak i jego kariery.

Objawy i efekty przepracowania

Psychologowie badający zjawisko przepracowania zauważyli, że u pracowników, którzy są przesadnie obłożeni obowiązkami najpierw pojawiają się problemy emocjonalne. Taka osoba może stać się rozdrażniona i mieć długo utrzymujący się gorszy nastrój. Duża ilość pracy oznacza również ciągły stres i życie w napięciu. W skrajnych przypadkach moją pojawić się objawy depresji.

W parze z uszczerbkiem na zdrowiu psychicznym idzie pogorszenie stanu zdrowia ogólnego. Skutki przepracowania to między innymi bóle głowy, ciągłe zmęczenie, problemy z układem krążenia, w tym podwyższone ciśnienie krwi. Zależnie od charakteru pracy, mogą się też pojawić kłopoty typowe dla danego stanowiska. Ciągłe spędzanie czasu w napięciu w pozycji siedzącej zwykle odbija się negatywnie na kręgosłupie – mogą pojawić się silne bóle pleców.

Nie opłaca się pracować więcej?

Zdarza się, że wyraźnie pogarszający się stan zdrowia nie wystarczy, by pracownik dał sobie chwilę wytchnienia. Trudno zresztą winić za to samych zatrudnionych – gdy goni ich szefostwo i terminy, często jedyną alternatywą byłaby zmiana pracy, co nie jest łatwym posunięciem.

Natomiast tym, co może przekonać zarówno nader ambitnych pracowników, jak i kadrę kierowniczą są wyniki. Okazuje się, że skutki przepracowania to także znacznie niższa wydajność w pracy. Innymi słowy, nadmiar godzin spędzonych na wykonywaniu zawodowych obowiązków nie tylko nie przekłada się na wzrost wydajności, ale jest wręcz przeciwnie – wyniki mogą być bardzo słabe. To oznacza, że przepracowany zespół po prostu nie opłaca się firmie. Odpoczynek zatrudnionych jest więc z interesie przedsiębiorstwa.

Co więcej, w związku z problemami zdrowotnymi, osoby, które za dużo pracują zaczynają wykazywać większą absencję, co oczywiście również przekłada się na efektywność firmy. Może się też zwiększyć rotacja stanowisk. Mało wydajni pracownicy są zwalniani lub sami odchodzą, gdy nie są już w stanie znieść nadmiaru obowiązków. Większa rotacja oznacza, że przedsiębiorstwo musi zainwestować w poszukiwanie i wdrażanie nowych pracowników, co często jest mniej opłacalne niż utrzymanie doświadczonych osób.

Jak sobie radzić z przepracowaniem?

Z perspektywy przedsiębiorcy, skutki przepracowania pracowników mogą być bardzo negatywne – nawet, gdy patrzymy wyłącznie na efekty finansowe dla firmy. Jak sobie radzić z przepracowaniem? Prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie dodatkowych osób lub nawet outsourcing niektórych czynności niż dokładanie kolejnych obowiązków mocno obciążonym pracownikom. Ci ostatni po prostu nie dadzą już sobie rady i zaczną działać mniej wydajnie.

Natomiast z perspektywy pracownika skutki przepracowania należy zwalczać w najprostszy sposób, czyli pozwalając sobie na pełen relaks i wypoczynek w weekendy oraz wieczorami po pracy. Po trudnym okresie warto też pomyśleć o długim urlopie, a jeśli nadmiar obowiązków utrzymuje się przez wiele miesięcy dobrym wyborem może się okazać zmiana pracy. Nie warto tracić zdrowia, by utrzymać zatrudnienie za wszelką cenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here