Wychowywanie dziecka trudno nazwać urlopem, wszak opieka nad niemowlęciem jest równie – jeśli nie bardziej – absorbująca jak obowiązki zawodowe. Mimo to, wiele matek szuka okazji do dorobienia na urlopie macierzyńskim, zwłaszcza jeśli ma oparcie w rodzinie, a maluch często śpi. Wprawdzie praca z dzieckiem na ręku to dość karkołomny pomysł, jednak kobiety są mistrzyniami organizacji i zarządzania czasem. Jeśli zatem interesuje Cię dorabianie na macierzyńskim, sprawdź, w jaki sposób możesz podreperować domowy budżet.

Pomagaj w rekrutowaniu pracowników

Jak może dorobić młoda mama? Wystarczy Ci telefon, dostęp do Internetu i trochę cierpliwości. W sieci znajdziesz wiele ogłoszeń o pracę w charakterze zewnętrznego rekrutera dla agencji pośrednictwa pracy za granicą. Co będziesz robić? Do Twoich obowiązków będzie należało głównie wystawianie ogłoszeń w sprawie pracy i przyjmowanie telefonów od osób zainteresowanych ofertą. Czeka Cię zarobek prowizyjny – dostaniesz określoną kwotę za każdego pracownika, który podpisze umowę z agencją dzięki Twojej inicjatywie.

Udzielaj korepetycji

To popularny sposób na dorabianie na macierzyńskim, chętnie praktykowany przez absolwentki kierunków lingwistycznych i ścisłych, oraz nauczycielki. Oczywiście możesz udzielać korepetycji z każdej dziedziny, w której jesteś dobra – matematyki, fizyki, biologii, języka obcego lub polskiego, na poziomie odpowiadającym Twojemu stanu wiedzy. Klienci mogą jednak wymagać od Ciebie dowodu poświadczającego kwalifikacje, dlatego dyplom wyższej uczelni z pewnością będzie Twoim mocnym atutem w negocjowaniu stawki. Ogłoszenia możesz wystawiać w Internecie, jednak warto rozpuścić również wici wśród znajomych i innych matek.

Bądź wirtualną asystentką

Jak może dorobić młoda mama, która w ciągu pięciu minut jest w stanie nakarmić dziecko, wyprawić męża do pracy, odpowiedzieć na ważne maile, zadzwonić do przyjaciółki i zrobić listę zakupów? Jeśli uważasz się za dobrze zorganizowaną i odpowiedzialną osobę, która nie rozstaje się z kalendarzem, możesz spróbować swoich sił jako wirtualna asystentka. Wówczas Twoje dorabianie na macierzyńskim będzie wymagało umiejętności godzenia wielu spraw naraz. Co będziesz robić? Wszystko, co można wykonać zdalnie – umawiać spotkania z klientami i kontrahentami, pisać i odbierać maile, pilnować harmonogramów, przesyłać oferty, wypełniać faktury i udzielać się w social media w imieniu firmy. To dość wymagająca praca, jednak przyniesie Ci dużo satysfakcji i pozwoli zyskać ciekawe doświadczenie.

Opiekuj się innymi dziećmi

Nie musisz siedzieć w Internecie ani odbierać telefonów, by dorobić na macierzyńskim. Jeśli znasz inne mamy, które chcą wrócić do pracy, możesz zaoferować im swoją pomoc w opiece nad dzieckiem (oczywiście odpłatnie). To dobre rozwiązanie dla kobiet z wykształceniem pedagogicznym lub takich, które po prostu mają dobre podejście do dzieci. W ten sposób można połączyć opiekę nad własną pociechą z dorabianiem do zasiłku macierzyńskiego, zwłaszcza jeśli sama nie masz z kim zostawić swojego dziecka.

Jak może dorobić młoda mama? Oczywiście najlepszą opcją jest praca zdalna – nie trzeba tracić czasu na dojazdy, można pracować w zaciszu własnego domu i elastycznie dopasować grafik do snu dziecka. Jednak jeśli przez brak kontaktu z innymi ludźmi czujesz się osamotniona i sfrustrowana, a znasz dobrze język obcy, warto pomyśleć nad udzielaniem korepetycji np. dla osób chcących podjąć pracę za granicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here