Funkcjonalne biuro - czym się kierować przy projektowaniu?

Aranżacja biura jest często dużym wyzwaniem dla projektanta. Dlatego najlepiej jest, aby właściciel firmy sprecyzował swoje plany wobec własnej firmy za 5, 7 czy 10 lat. Jak wtedy firma będzie wyglądać? W co warto zainwestować?

Środowisko pracy ważny element             

Często środowisko w którym się pracuje nie tylko decyduje o efektywności pracy pracowników, lecz również czy nowe utalentowane osoby wybiorą własnie tą,a  nie inna firmę. Naturalnie młodzi i utalentowani ludzie mają dużo wyższe oczekiwania wobec pracodawców niż mieli ich rodzice. Młodzi i zdolni pracownicy podczas wyboru pracy biorą pod uwagę nie tylko wysokość wynagrodzenia, ale również proponowane stanowisko i benefity. Dla takich pracowników ważny jest nie tylko fit out biura, lecz przede wszystkim jego aranżacja, która uwzględni indywidualne oczekiwania każdego pracownika.  

Projektowanie biura trudna sztuka               

Obecnie w projektowaniu biura panuje trend wielofunkcyjnej przestrzeni. W profesjonalnie zaprojektowanym biurze musi się znaleźć przestrzeń nie tylko do pracy grupowej czy indywidualnej, ale również miejsce do relaksu czy zabawy. Dlatego też coraz bardziej popularnym trendem jest połączenie open space’ów z zamkniętymi pokojami- półotwarte biura, których przestrzeń jest przedzielona akustycznymi ściankami z meblami. Ulokowanie w tej wspólnej przestrzeni (przedzielonej tylko ściankami) 2 czy 3 osób pozwala na ich wspólna pracę wg potrzeby. Jest to bardzo proste, a zarazem wygodne rozwiązanie.  

Jak najlepiej zadbać o aranżację biura?               

Nie ma jednego rozwiązania na idealne biuro. Na pewno inaczej należy zaprojektować przestrzeń w której pracuje kilkadziesiąt osób, a zupełnie inaczej gdy jest tylko kilkanaście osób zatrudnionych. Podczas projektowania należy zawsze uwzględnić nie tylko potrzeby organizacyjne, lecz również dalszy rozwój danej firmy.                

Projektowanie przestrzeni biurowej powinno być zawsze skonsultowane z pracownikami. Dzięki temu można poprawić komfort pracy swoich pracowników. Młodzi, nowocześni pracownicy coraz rzadziej chcą korzystać z tradycyjnych rozwiązań – biurko i fotel. Coraz bardziej cenią sobie mobilność, możliwość pracy zdalnej oraz elastyczne godziny pracy.                 

Nowoczesne firmy podczas aranżacji swoich biur powinny zwracać uwagę by zaprojektowana przestrzeń nie tylko wspierała pracę zespołową, lecz również by była wygodna do kreatywnych spotkań.                 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here