Nie ma aktualnie drugiego tak uniwersalnego języka, jak angielski. Mowę wyspiarzy po prostu warto dobrze znać, bo dzięki niej można się porozumiewać praktycznie na całym świecie. Dotyczy to nie tylko podróży, ale również pogawędek w sieci w towarzystwie międzynarodowym. Nie każdy jednak ma czas lub pieniądze, by zapisać się na kurs albo zamówić korepetytora. Więc jak samemu uczyć się języka angielskiego?

Filmy, gry i muzyka po angielsku

Suche wkuwanie słówek i formułek nie zachęca do dalszej nauki, bo bywa dość nudne. Dlatego najlepiej uczyć się języka w praktyce i to w sytuacjach, w których masz dużą motywację, by wszystko zrozumieć. Znakomicie sprawdzają się różne formy rozrywki, takie jak filmy, gdy komputerowe oraz muzyka.

Przełącz ulubioną grę na język angielski i wykonuj jeszcze raz misje, które już znasz. Łatwiej będzie Ci zrozumieć kontekst, a jednocześnie poznasz sposób, w jaki można sformułować daną wypowiedź po angielsku. To nic, że nie zrozumiesz wszystkiego. Poprzez aktywny kontakt z językiem można nauczyć się nowych sformułowań nawet bez sprawdzania słownika. Możesz też spróbować z nowymi grami albo questami od razu w języku angielskim – wówczas Twój mózg będzie intensywnie starał się zrozumieć każde zdanie.

To samo dotyczy filmów. Obejrzyj kolejny odcinek serialu po angielsku. Jeśli nie uda Ci się zrozumieć zbyt wiele, powtórz czynność z napisami albo lektorem i znów wróć do wersji angielskiej.

Rozmowy na czacie

Zadaliśmy pytanie jak samemu uczyć się języka angielskiego – tzn. bez pomocy opłacanego nauczyciela. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by całkiem za darmo zapewnić sobie kontakt z native speakerami. Jest mnóstwo międzynarodowych czatów, w tym również stron w wersji wideo, na których możesz od ręki znaleźć rozmówców. Ćwiczenie języka w praktyce to najlepszy sposób na efektywną naukę.

Książki do nauki języka

W księgarniach językowych znajdziesz interesujące książki do nauki angielskiego – i niekoniecznie mowa o podręcznikach. Co powiesz na to, by poczytać Hemingway’a w oryginale? A przynajmniej w quasi-oryginale. O czym mowa? Otóż niektóre wydawnictwa proponują znane powieści amerykańskich i angielskich pisarze w wersji dostosowanej do poziomu osoby uczącej się języka. Innymi słowy, można kupić całe powieści napisane w taki sposób, by były dobrze zrozumiałe dla początkujących czy średniozaawansowanych użytkowników.

A jeśli wolisz bardziej tradycyjne formy, możesz do samodzielnej nauki języka angielskiego wykorzystać wspomniane klasyczne podręczniki. Kojarzą się one ze szkołą i zapewne z tego powodu niewiele osób po sięga po takie wydawnictwa w pierwszej kolejności. Jednak każdy podręcznik jest wyładowany przydatnymi formułkami, wyjaśnieniami i ćwiczeniami. Czemu by nie wykorzystać ich na własną rękę?

Korzystaj ze słownika po angielsku

Niezależnie od tego, jaką metodę nauki wybierzesz, na pewno od czasu do czasu będziesz musiał sięgnąć do słownika. Drogą na skróty jest Google Translator, który doskonale sprawdza się podczas szybkiego tłumaczenia. W nauce jednak bardziej pomocny będzie solidny słownik z definicjami w języku angielskim, np. „New Oxford Dictionary of English”. Aby zrozumieć jedno słowo, musisz odczytać definicję po angielsku i poznać inne pojęcia. To znacznie efektywniejsze niż odczytywanie polskiego odpowiednika podanego przez translator.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here