Możliwość zarobkowania bez wychodzenia z domu? Miejsce pracy przy biurku we własnym pokoju? Czemu nie. Taka perspektywa kusi wiele osób, które zastanawiają, jak zarabiać w internecie. Świat IT rozwija się nieustannie, a i możliwości pracy online są coraz większe. Co może dziś zrobić osoba, która stawia sobie za cel zarabianie za pośrednictwem prywatnego laptopa?
Tworzenie treści
Coraz więcej internautów decyduje się na zarabianie w roli copywritera. W sieci pojawił się też nowy zawód, nazywany copywritingiem SEO. Klasyczny copywriter w dużej mierze zajmuje się tworzeniem treści do folderów, ulotek, haseł reklamowych czy nazw marek. Tymczasem copywriter SEO skupia się głównie na tworzeniu opisów produktów do sklepów internetowych oraz tekstów blogowych tworzonych zgodnie z wytycznymi firm SEO – a więc zajmujących się pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Większość przedsiębiorstw działających w tej branży zatrudnia zdalnych copywriterów.
Jeżeli tylko potrafisz poprawnie pisać i niestraszne Ci tworzenie tekstów na każdy temat, możesz szukać pracy jako SEO copywriter. Oczywiście znalezienie zdalnych zleceń z zakresu „klasycznego” copywritingu też jest możliwe, ale ogłoszeń dotyczących tekstów SEO jest dużo więcej.
Grafik freelancer
Jak zarabiać w internecie? Skoro można pisać to czemu by nie rysować? Zdalna praca grafika może być marzeniem dla zdolnych twórców. Zleceniodawców możesz pozyskiwać na Facebooku lub w serwisach z ogłoszeniami o pracę (to samo dotyczy poprzedniego punktu). Na pewno znajdziesz kilka zleceń na wykonanie logo czy projektu opakowań albo dopracowanie infografiki.
Aby pozyskiwanie zleceniodawców było łatwiejsze, warto dysponować atrakcyjnym portfolio. Z tego powodu czasem na początku warto zaproponować niższe stawki tylko po to, żeby mieć na koncie kilka wykonanych zleceń.
Programista do wynajęcia
Programiści freelancerzy również są aktywni w sieci. Jeśli nie masz zdolności artystycznych, ale za to wiesz, jak budować bazy danych, pisać aplikacje czy chociaż tworzyć strony www i chcesz zarabiać w internecie – to droga wolna. Zacznij od poświęcenia godzinki dziennie na przeglądanie ofert i wysyłanie propozycji współpracy.
Kanał YouTube
Patrząc na tysiące interesujących kanałów na YouTube (i dziesiątki tysięcy mało interesujących) aż trudno uwierzyć, że ten serwis zaczynał jako miejsce do wrzucania śmiesznych filmików. Dziś YouTube coraz bardziej przypomina VOD, tyle że darmowe i tworzone przez samych użytkowników. Masz ciekawy pomysł albo coś do przekazania? Uważasz, że umiesz celnie komentować bieżące wydarzenia? A może chociaż biologia obdarowała Cię ładną aparycją i chcesz opowiadać o technikach makijażu? Możliwości jest mnóstwo, a własny kanał możesz zacząć tworzyć nawet bez sprzętu – wyłącznie z dobrym telefonem w ręku. Dla większego profesjonalizmu warto zainwestować w osobny mikrofon i zdolnego specjalistę od postprodukcji (lub też poświęcić kilka dni na naukę oprogramowania do edycji wideo).
Własny blog
Jak zarabiać w internecie? Przed erą vlogów, najczęstszą odpowiedzią na to pytanie były tradycyjne, pisane blogi. Ta forma wciąż dobrze się sprawdza, chociaż zarabianie na niej nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Początkujący blog nie zarobi wiele na reklamach, a i sponsorzy nie będą chcieli szastać pieniędzmi w ramach ewentualnej współpracy. Bloga warto założyć wtedy, gdy… po prostu chcesz prowadzić bloga. Zarabianie na nim przez pierwszych kilka miesięcy (a czasem i lat) trzeba potraktować raczej jako miły dodatek, który niekoniecznie musi się pojawić.
Prowadzenie fanpage’a
W grupach dla freelancerów i w serwisach ogłoszeniowych sporo jest też ofert pracy przy prowadzeniu fanpage’y. W ramach tej pracy będziesz publikować posty, komentować i odpisywać na wiadomości. Od czasu do czasu ogłosisz też konkurs i opublikujesz informacje przychodzące od zleceniodawcy po uprzednim przeredagowaniu.
Programy partnerskie
Ciekawym sposobem na zarabianie w internecie są programy partnerskie. Na czym one polegają? Przede wszystkim na polecaniu rozmaitych produktów i usług w niemal dowolny sposób. Można pisać ogłoszenia, dodawać linki na własną stronę czy „podpowiadać” potencjalnym klientom na forach internetowych. Ważne, aby nabywca zakupił towar za pośrednictwem podanego przez Ciebie linka. Jeśli to zrobi, otrzymujesz procent od utargu. Im większy zakup, tym więcej pieniędzy na Twoim koncie.
Podsumowanie
Jak widzisz, jest mnóstwo ciekawych sposobów na zarabianie w internecie. Każdy z nich może służyć jako źródło dodatkowego zarobku przy pracy na etacie lub w trakcie studiów. Jednak po zdobyciu doświadczenia i poświęceniu kilku godzin dziennie, możesz zamienić takie zajęcie również w główne źródło utrzymania.
Rejestracja w takich portalach jak whitepress fusionpress.pl czy reachbloger.pl również daje duże możliwości zarobkowe jeśli ma się talent do pisania