W korporacjach pracuje ponad 5 milionów Polaków. Duża część z nich marzy o innym trybie życia. Również należysz do tej grupy i zastanawiasz się czy warto rzucić pracę w korporacji? Zostawianie pracy w korpo i ruszanie z własnym biznesem stało się niemal mitem, który wiele osób chce realizować. Pytanie czy faktycznie jest to taka dobra opcja? Jakie plusy i minusy aktualnej sytuacji zawodowej powinieneś wziąć pod uwagę?

Jakie wady ma praca w korporacji

Zacznijmy od powodów, dla których mógłbyś się zwolnić. Częstym zarzutem pod adresem korpo jest duża ilość pracy i ciągły pęd, w dodatku połączony z silną konkurencją z innymi pracownikami. Już wiele lat temu powstało określenie „wyścig szczurów”. Nikt nie lubi brać w tym udziału, ale nie można też odpuścić, gdy przełożeni nieustannie gonią Cię ze statystykami i wyśrubowanymi normami. W wielu korporacjach stosuje się też szczegółowo rozliczany czas pracy, co rodzi dodatkową presję. Wiele osób źle znosi ciągły stres, dlatego praca w korporacji po kilku latach może być bardzo męcząca. Zwłaszcza, gdy nadchodzą okresy wzmożonej intensywności i trzeba dodatkowo zostać po godzinach.

Zalety pracy w korporacji

Te 5 milionów pracowników nie bierze się jednak znikąd – praca w największych firmach ma też wiele zalet. Czy warto rzucić pracę w korporacji? Na pewno nie przed wzięciem pod uwagę najważniejszych plusów. A należy do nich przede wszystkim pełna umowa o pracę i stosunkowo wysoka stabilność zatrudnienia. To prawda, że wymiana kadr w niektórych korpo jest duża, ale wciąż jest to praca pewniejsza niż zarobkowanie na własną rękę lub w małej firmie.

Korporacja to także benefity. Wielu pracowników może liczyć na karty sportowe czy pakiety szkoleń. To oznacza, że oprócz zarobków zyskujesz również możliwość rozwijania umiejętności. W konsekwencji masz też szansę awansu, zwłaszcza, jeśli korporacja prowadzi rekrutacje wewnętrzne na kierownicze stanowiska.

Korporacje z reguły oferują też przyzwoite wypłaty. Po 1-2 latach pracy można zwykle dojść do poziomu średniej krajowej, by później otrzymywać znacznie więcej na kierowniczych stanowiskach.

Dlaczego warto rzucić pracę w korporacji?

Wracając do wad, zastanówmy się, dlaczego warto rzucić pracę w korporacji? Co będziesz mógł zrobić po rozpoczęciu własnej, niezależnej ścieżki? Możliwa droga kariery to zatrudnienie w małej firmie lub własny biznes. Niewielkie przedsiębiorstwo może się okazać dla Ciebie znacznie wygodniejszym środowiskiem pracy. Nie będzie tu tak ścisłych rozliczeń czasu czy punktów za wykonywane zadania. W dodatku dobrze poznasz wszystkich współpracowników i będziesz mieć realny wpływ na losy firmy. Z dobrym pomysłem łatwo przebić się bezpośrednio do szefa.

A co z własnym biznesem? To temat bardzo szeroki, a ryzyko jest ogromne, ale jeśli Ci się uda, masz szansę na całkowicie niezależne działania i być może też bardzo dobre pieniądze. Nikt już nigdy nie będzie Ci mówił co masz robić, a współpracowników sam sobie dobierzesz.

Czemu lepiej tego nie robić?

Czy warto rzucić pracę w korporacji? Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze argumentom przeciw takiej decyzji. Jeżeli zostaniesz w korpo, zyskujesz doświadczenie – a to bardzo cenny atrybut na rynku pracy. Po kilku latach staniesz się łakomym kąskiem dla różnych korporacji w Twojej branży. Nawet jeśli w aktualnej firmie nie uda Ci się dostać awansu, możesz spodziewać się ofert pracy za lepsze pieniądze u konkurencji. Poza tym Twoja przyszłość jest dość przewidywalna. Możesz regularnie pracować od poniedziałku do piątku i być coraz lepszym w tym co robisz. Jeśli zostaniesz w korporacji to prędzej czy później staniesz się bardzo dobrym specjalistą, a to oznacza także mniej stresu. Natomiast prywatny biznes czy mała firma mogą po prostu nie poradzić sobie na rynku, a wtedy zostajesz z niczym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here