Złoto inwestycyjne - co warto wiedzieć na początek?

Gdy oszczędzanie staje się już czynnością normalną, codzienną i niemal niezauważalną, wiele osób szuka informacji dotyczących inwestowania. Tajemnicze „pieniądze, które same zarabiają” to niezwykle kusząca wizja. W co można zainwestować na początek, żeby nie obawiać się dużych strat? Złoto inwestycyjne jest dość bezpieczną opcją, chętnie wybieraną przez początkujących inwestorów. Oto garść informacji na jego temat od specjalisty mennica-krakowska.pl

Gorączka złota

Złoto to wyjątkowy kruszec, którego magia rozpala wyobraźnię od wielu, wielu lat. Począwszy od słynnej gorączki złota, gdy setki śmiałków ruszało na poszukiwania i narażało życie, by trafić na nową żyłę cennego metalu, aż do dziś – nie brakuje wielbicieli złota. Jest stosunkowo rzadkie, można je łatwo formować w piękną biżuterię lub monety, ma zachwycający kolor i błyszczy. Wszystko to sprawiło, że ludzkość uznała złoto za naprawdę kosztowny towar.

Złoto inwestycyjne to nie tylko duże, świecące sztabki. Może mieć naprawdę sporo form i postaci. Co warto o nim wiedzieć?

Czy to pewna inwestycja?

Inwestowanie w złoto jest stosunkowo bezpieczną formą inwestycji, dlatego wiele początkujących osób się na nie decyduje. Przez wiele, wiele lat złoto stanowiło podstawę systemów finansowych na całym świecie. Złoto jest odporne na inflację i przetrwa niejedną zmianę waluty.

Wielu początkujących inwestorów decyduje się na zakup złota także dlatego, że sama transakcja jest prosta – o wiele prostsza, niż na przykład wejście na giełdę i funkcjonowanie na niej.

Inwestycja w metal – ale co kupić?

Mogłoby się wydawać, że wszystko co zostało wykonane ze złota jest cenne. Niestety, rzeczywistość tak nie wygląda. Decydując się na złotą biżuterię, złocone pudełeczka i drobiazgi, inwestor wchodzi na zupełnie inne rynek. Złoto inwestycyjne powinno mieć postać monet bulionowych (przy mniejszych kwotach inwestycji) oraz sztabek (przy większych kwotach). Wszelkiego rodzaju numizmaty czy monety okolicznościowe są, podobnie jak przedmioty ze złota, obiektami kolekcjonerskimi, nie inwestycyjnymi. To całkiem inny, o wiele bardziej skomplikowany rynek, na który trzeba wchodzić świadomie – a na pewno nie zaczynać od niego swoją przygodę z inwestycjami.

Zalety inwestowania w złoto

Kupno złota inwestycyjnego ma kilka niezaprzeczalnych zalet. Należą do nich między innymi:

  • bezpieczeństwo i łatwość transakcji,
  • to bardzo bezpieczny kapitał, na którym niemal nie sposób stracić,
  • potencjał dużego zysku przy takiej inwestycji.

Złoto inwestycyjne jako prezent

Złoto staje się także coraz popularniejszą formą prezentu „na przyszłość”. Kupuje się je w podarunku z okazji osiemnastych urodzin czy ślubu. Taka bezpieczna, prosta i zawsze zyskowna inwestycja przyciąga nawet kompletnych amatorów. Czy warto podarować komuś taki prezent? Zdecydowanie warto. Monety bulionowe czy nawet mała sztabka to pomysł oryginalny, a zarazem naprawdę przyszłościowy.

Raczej nie zanosi się, by w najbliższej przyszłości złoto miało stać się mniej wartościowe – dlatego złoto inwestycyjne jest i pozostanie dobrym sposobem na start.

Więcej na stronie menni.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here