Powodów do niezadowolenia z pracy jest multum – niewygórowana pensja, czepialski szef, zawistni koledzy z biura, lurowata kawa z automatu czy brak parkingu w bliskiej odległości od siedziby firmy. Ale jeśli znajomi zazdroszczą Ci świetnych zarobków i wyluzowanej atmosfery w miejscu pracy, problemem może być Twoje skrajnie subiektywne uczucie nieadekwatności. Pozornie Twoja praca jest najlepsza na świecie, ale codziennie idziesz tam pod przymusem i wypełniasz swoje obowiązki z optymizmem galernika. Sprawdź zatem, dlaczego Twoja praca nie daje Ci satysfakcji.

Uwierzyłeś, że tylko ciężka praca gwarantuje sukces

Znasz takie powiedzenie: pracuj, pracuj, a garb ci sam wyrośnie? Jeśli tak, pora byś wziął sobie tę starą prawdę do serca. Owszem, pracowitość to piękna cecha i pożądana wśród pracodawców, ale skutki przepracowania z pewnością negatywnie odbiją się na Twoim samopoczuciu. Aby odnieść zawodowy sukces nie musisz pracować ciężko, ale z pewnością powinieneś pracować mądrze. Jeśli Twoje działania są wysoce produktywne, robisz ciągłe postępy i obserwujesz wymierne efekty swojej pracy, czas wykonywania obowiązków staje się sprawą drugorzędną. Natomiast jeśli codziennie poświęcasz osiem, dziesięć czy dwanaście godzin na zadania, przez które czujesz się niczym trybik w maszynie i które nie stymulują Twojego rozwoju, grozi Ci wypalenie zawodowe. Jeśli zatem zastanawiasz się, dlaczego Twoja praca nie daje Ci satysfakcji, na początek przestań wierzyć, że ciężka harówka to najlepsza droga do sukcesu.

Przestałeś być sobą

Niczym kameleon dopasowałeś się do środowiska firmy, nie bacząc na swoją osobowość i kompetencje? Niestety, tą drogą nie zajdziesz zbyt daleko. Bardzo często osoby aplikujące na stanowisko w prestiżowej firmie „zmieniają się” na korzyść pracodawcy. Sumiennie studiują firmową stronę internetową, szczególną wagę przywiązując do informacji na temat pracowników – ich wykształcenia, kompetencji, osiągnięć, zainteresowań. Zdarza się, że taki kandydat chce na siłę wpasować się w standardy firmy i jej załogi, co już po kilku miesiącach powoduje wewnętrzne rozdarcie i frustrację. Jesteś lekarzem z powołania, ale pracujesz w prywatnej klinice, której priorytetem jest wyłącznie zysk? Mimo introwertycznej natury męczysz się w roli lidera i codziennie pracujesz w dużym gronie? Trudno się zatem dziwić, dlaczego Twoja praca nie daje Ci satysfakcji.

Skupiłeś się na pieniądzach

Panuje powszechne przekonanie, że wysoka pensja to miernik zawodowego sukcesu. Bardzo prawdopodobne, ale nie dla wszystkich. Są ludzie, którzy chcieliby uzyskać wolność finansową, choć niekoniecznie potrzebują do tego stołka prezesa czy funkcji kierowniczej. Jeśli wybrałeś swój zawód wyłącznie pod kątem dochodowości i teraz robisz coś, co Cię kompletnie nie interesuje, wkrótce możesz zastanawiać się, dlaczego Twoja praca nie daje Ci satysfakcji. Duże pieniądze cieszą na początku, ale po zgromadzeniu odpowiedniego kapitału możesz stwierdzić, że chcesz jak najszybciej poszukać innej pracy. Jeśli majątek był Twoim głównym celem, po jego zdobyciu będziesz potrzebował czegoś więcej i wówczas „odgruzujesz” swoje dawne zainteresowania. Byłoby świetnie, gdybyś mógł pogodzić pracę zapewniającą Ci świetne zarobki  z etatem zbliżonym do Twoich pasji. Niestety, działanie na dwóch frontach może skutkować przepracowaniem i w efekcie Twoja wydajność na obu stanowiskach znacząco spadnie.

Dlaczego Twoja praca nie daje Ci satysfakcji? Zawodowy sukces jest wypadkową obowiązków zgodnych z zainteresowaniami, godziwego wynagrodzenia i dopasowania do miejsca pracy. Jednak w życiu bardzo trudno pogodzić wszystkie te czynniki, dlatego warto również przyjrzeć się swojej osobowości. Jeśli chcesz stale się rozwijać i jesteś głodny wyzwań, każda nowa praca będzie dla Ciebie bardziej ekscytująca od obecnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here