Prawnik czy zewnętrzna kancelaria- co wybrać do obsługi prawnej?

Obsługa prawna przedsiębiorstw to niezwykle ważny aspekt, o który powinien zadbać każdy, kto posiada własny biznes. Nie wolno czekać z tym aż do momentu, kiedy firma popadnie w problemy, ponieważ wtedy wyjście z nich może być znacznie kosztowniejsze. Czy zatrudnić prawnika, czy też zdecydować się na kancelarię zewnętrzną?

Firma z własnym prawnikiem

Przede wszystkim jest to rozwiązanie polecane bardzo dużym korporacjom, które na skutek zawiłej działalności z dużym prawdopodobieństwem będą potrzebować prawnika na osiem godzin dziennie czyli na cały etat. Wtedy obsługa prawna firm w taki sposób po prostu bardziej się opłaca. Prawnik będzie się zajmował jedynie sprawami danego konkretnego przedsiębiorstwa.

W dużej firmie stale jest wiele umów i rozliczeń do sprawdzenia i trzeba mieć rękę na pulsie. Obsługa prawna takiej firmy będzie znacznie bardziej wymagająca czasu i zaangażowania, niż w przypadku małych biznesów. W takiej sytuacji po prostu warto stworzyć dział prawny lub znaleźć jednego dobrego specjalistę.

Obsługa prawna firm prowadzona przez podmiot zewnętrzny

To z kolei najbardziej się opłaca małym i średni firmom i takie rozwiązanie jest najchętniej wybierane. Małe przedsiębiorstwa nie muszą mieć prawnika na wyłączność, zaś mogą skorzystać z atrakcyjnych cenowo ofert kancelarii prawnych. Wystarczy tylko znaleźć firmę, która zajmuje się pomocą osobom prowadzącym biznes.

Taka kancelaria ma bardzo szeroki zakres działania. Pomoże zarówno w bieżących sprawach, ale także w wypadku problemów, na przykład z fiskusem czy kontrahentem, który nie chce zapłacić faktury.

Jakie elementy brać pod uwagę przy wyborze kancelarii?

Na pewno dobra obsługa prawna będzie się charakteryzowała tym, że kancelaria będzie dyspozycyjna. Pomoże nie tylko jeżeli jest wszystko w porządku, ale będzie reprezentować firmę przed organami takimi jak fiskus czy sąd.

Ważne jest także doświadczenie i referencje kancelarii, z którą współpracę chce podjąć przedsiębiorca. Powierza przecież w jej ręce interesy swojej firmy, więc musi być pewien dobrego wyboru. Warto skorzystać z rekomendacji znajomych, albo chociaż dobrze przyjrzeć się referencjom. Można porównać ofertę kilku kancelarii i sprawdzić, która z nich oferuje szerszy wachlarz usług dla przedsiębiorstw, które ma pod swoją stałą opieką prawną.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here