allegro

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bierze pod lupę największy serwis aukcyjny w Polsce. Okazuje się, że Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców profesjonalnych i incydentalnych. Do urzędu cały czas wpływają skargi dotyczące zasad współpracy między Allegro a sprzedawcami. W związku z tymi sygnałami Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie Allegro. 

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/skarga-do-uokik-na-allegro-jest-kontrola/ 

Zmiana regulaminu Allegro

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Tomasz Chróstny mówi: 

,,Szczególności przyjrzymy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzamy również regulamin od strony konsumenckiej – chcemy ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone’’. 

Zgodnie z nowymi zasadami wprowadzonymi przez Allegro przewidziana jest prowizja, którą objęta jest cała transakcja. Dotyczy to ceny, a także kosztów przesyłki poniesionych przez kupującego. Takie zmiany spowodowały wzrost pobieranych przez Allegro prowizji oraz spotkały się z negatywnymi spostrzeżeniami sprzedających i licznymi skargami kierowanymi do UOKiK na Allegro. Wielu przedsiębiorców skarży się na zmiany mechanizmu opłat pobieranych przez Allegro.

Allegro – zwrot prowizji i skarga do UOKiK

Na stronę UOKiK trafią przyjęte przez Allegro zasady zwrotów pobranych prowizji w sytuacji, w której kupujący odstępuje od umowy zawartej za pośrednictwem platformy internetowej. UOKIK analizuje zasady funkcjonowania usługi Allegro Smart.

Kiedy szef UOKiK posiada pewne podejrzenia, że w danym przypadku mogło dojść do naruszenia reguł konkurencji, wówczas zostaje wszczęte postępowanie. Prowadzone jest ono w sprawie, a nie przeciwko danym podmiotom. Na takim etapie działań nie ma sformułowanych zarzutów co do odniesienia przedsiębiorców, ani osób zarządzających. Postępowania mogą zakończyć się wszczęciem antymonopolowego w sprawie praktyk ograniczających konkurencję.

Biorąc pod lupę regulamin Allegro pod kątem stosowania klauzul niedozwolonych, prezes UOKiK posiada wątpliwości wątpliwości dotyczące postanowienia regulującego zasady wprowadzania zmian do regulaminu świadczenia usług, m.in. przewidujące „akceptację” zmian w regulaminie bez aktywności ze strony użytkownika portalu. Inaczej mówiąc chodzi tutaj o automatyczne odnowienie oferty w serwisie.

Zgłoś zawiadomienie do UOKiK

Jeśli masz pewne podejrzenia co do praktyk stosowanych przez inne podmioty, masz możliwość zgłoszenia swoich wątpliwość do urzędu. UOKiK prowadzi program, który daje możliwość pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów. Jedyne co należy zrobić to wejść na stronę: konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/ i wypełnić formularz. Nie musimy niczego się obawiać, ponieważ system gwarantuje nam całkowitą anonimowość.

Zobacz też: http://www.komech.pl/zasada-8020-zorganizuj-swoj-dzien-skutecznie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here